Apply Now!

Student Headliners

Achievement Rewards for College Scientists (ARCS)
All University Teaching Award
American Heart Association Fellowship Recipients
American Society of Biomechanics
Big Data Awards
BIMS Outstanding Graduate Student
Biophysics Training Grant
Biotechnology Training Grant
BMES Graduate Symposium
Cancer Training Grant
Cardiovascular Training Grant
Cell and Molecular Biology training program
Double Hoo Research Award
Engineering Research Symposium (UVERS)
Faculty-Senate Dissertation Year Award
Ford Foundation Pre-doc Fellowship
GBMES Symposium
GTA Award/Outstanding GTA
Graduate Biosciences Society Symposium
Hungerford Award
Huskey Research Exhibitiion
IEEE Student Paper Competition
Image-Based Biomedical Modeling Summer Course Fellowship
Infectious Diseases Training Grant
Joanna M. Nicolay Melanoma Foundation Research Scholar
Jorge Heller Journal of Controlled Release Outstanding Paper Award
Medical Sciences Training Program
Micron Fellowship
NRSA
NSF Fellowship
Pharmacology Training Grant
Radiology Society of North America
Research Scholar Poster Competition
Robert M. Berne CVRC Outstanding Trainee Award
SEAS UVa Engineering Research Symposium – Poster Presentation
Universitas 21 “Three Minute Thesis” Competition
Updike Award
UVA Cup: Entrepreneurship concept Competition
UVA Cup: Entrepreneurship concept Competition
Voight Teaching Fellowship
VPRGS Award for Excellence in Scholarship in Sciences & Engineering
VSGC Virginia Space Grant Consortium
Wagner Fellowship
Whitaker International Fellowship
Women in Cancer Research (WICR) Scholar Award



Achievement Rewards for College Scientists (ARCS)

2013 | Karin Holmberg Jensen
202 |
Karin Holmberg



All University Teaching Award
2015 | Lindsey Taylor Brinton


American Heart Association Fellowship Recipients

2015 | Millie Shah and Alyssa Becker
2014 | Brittany Earnest; Bhairav Mehta
2013 |
Joseph Walpole
2012 |
Nivedita Naresh and Ali Dhanaliwala
2011 | Nivedita Naresh, Bryan Piras (competitive renewal for a 3rd year)
2010 |
Lauren Boerboom, Sam Fielden, Christian Moyer, Devin Weinberg (competitive renewal for a 3rd year)
2009 | Joshua Meisner, Monica Lee, Bryan Piras
2008 | Caitlin Burke, Kristina Little, Katy Parker, Linsey Phillips, Andrew Rouilalrd, Lauren Sefcik, Ankit Tejani, Moriel Vandsburger, Devin Weinberg
2007 | Kelly Benedict, Robert Janiczek, Bryan Thorne, Jason Yang


American Society of Biomechanics

2014 | Kyle Martin – Best Poster


Big Data Awards

2014 | Kelley Mitchell Virgilio; Matt Biggs
2013 | Joe Walpole


BIMS Outstanding Graduate Student

2016 | Sameer Bajikar
2015 |
Adam Dixon
2014 | Karen Ryall
2011-12 | Monica Lee
2009-10 |
Matthew Oberhardt
2008-09 |
Linsey Phillips
2007-08 | Erwin Gianchandani


Biophysics Training Grant

2012-2013 Appointments | Nicole Brackett
2010-2011 Appointments |
Amy Clobes, Caroline Whitaker
2009-2010 Appointments |
Amy Clobes, Caroline Whitaker


Biotechnology Training Grant
(typically students are on the grant for two years but continue to participate in the program until graduation)
2014 | Anna Blazier, Kellen Chen, Bruce Corliss; Reappointments Matt Biggs, Millie Shah
2013-2014 |
Matthew Biggs, Millie Shah and Phillip Yen
2012-2013 Appointments | Phillip Yen and Scott Seaman
2011-2012 Appointments | Scott Seaman, Samantha Clark, Jaymes Beech
2010-2011 Appointments |
Jason Yang, Anthony Awojoodu, Joseph Kilroy, Jaymes Beech
2009-2010 Appointments |
Jason Yang, Anthony Awojoodu, Joseph Kilroy
2008-2009 Appointments | Annika Hedin, Rebekah Neal, Matthew Oberhardt
2007-2008 Appointments | Alexander Bailey, Annika Hedin, Kristina Little, Rebekah Neal, Matthew Oberhardt
2006-2007 Appointments | Erwin Gianchandani, Kristina Little, Olugbemisola Oredein, Caren Petrie, Brian Schmidt
2005-2006 Appointments | Erwin Gianchandani, Olugbemisola Oredein, Caren Petrie, Brian Schmidt


BMES Graduate Symposium

2014 | Best Oral Presentation – Josh Heuslein, 2nd place Anna Blazier, 3rd place Eric Greenwald
2013 |
Best Oral Presentation – Geoff Handsfield (no poster award this year)
2012 |
Best Oral Presentation – Marc Seaman; Runner-up: Tiffany Wang
2012 |
Best Poster Presentation – Christian Moyer; Runner-up Jason Yang
2009 |
Best Oral Presentation - Moriel Vandsurger
2009 | Best Poster Presentation - William Mauldin, Abhay Patil


Cancer Training Grant

2015 – 2016 | Liz Pereira, Jessica Yuan
2014 | Colleen Curley
2012-2013 | Edik Blais
2011-2012 Appointments | Edik Blais
2010-2011 Appointments | Marc Seaman, Karin Holmberg


Cardiovascular Training Grant

2015 – 2016 | Chris Smolko; Reappointments Ana Estrada, Molly Kelly-Goss, Rob Rickel, Laura Woo, Angela Zeigler
2014 | Ana Estrada, Molly Kelly-Goss, Rob Rickel, Laura Woo, Angela Zeigler; Reappointments Brian Mead, Kelsie Timbie
2013-2014 | Brittany Earnest, Brian Mead and Kelsie Timbie
2012-2013 Appointments | Joseph Walpole, Joshua Heuslein, Raghav Ramachandran, Kelsie Timbie
2011-2012 Appointments | Joe Walpole, Josh Meisner, Ali Dhanaliwala, Cynthia Huang, Kyle Martin
2010-2011 Appointments | Ali Dhanaliwala, Karen Ryall, Cynthia Huang, Kyle Martin
2009-2010 Appointments | Josh Meisner, Ryan Feaver, Samuel Fielden, Monica Lee, Robert Scott Smith, Lauren Boerboom, Christian Moyer
2008-2009 Appointments | Rachel Evans, Ryan Feaver, Samuel Fielden, Nikki Hastings, Monica Lee, Bryan Piras, Vijay Rao, Michael Simmers, Robert Scott Smith
2007-2008 Appointments | Rachel Evans, John Pickard, Vijay Rao, Michael Simmers, Alyssa Taylor
2006-2007 | Brad Gelfand, Alyssa Taylor, John Pickard, Michael Simmers, Bryan Thorne
2005-2006 | Brad Gelfand, Alyssa Taylor, Hanna Woldeyesus

Cell and Molecular Biology training program
2015 – 2016 | Reappointment Philip Tan
2014 | Philip Tan; Reappointment Dustin Bauknight
2013-2014 | Dustin Bauknight


Double Hoo Research Award

2015 | Philip Tan
2011 | Kyle Martin, Paul Jensen
2010 | Karin Holmberg
2009 | Arvind Chavali, Josh Meisner


Engineering Research Symposium (UVERS)
University of Virginia Engineering Research Symposium (UVERS)
2015 | Jennifer Bartell 3rd place; Millie Shah 5th place
2013 | 1st place: Xiao Chen; 4th place: Joe Kilroy
2012 | 2nd place: Katy Parker; Honorable Mention: Eric Greenwald, Bhairav Mehta, Katy Parker
2011 | 1st place: Caitlin Burke; Honorable Mention: Karen Holmberg, Karen Ryall
2010 |
1st place: Rebekah Neal, Honorable Mention: Linsey Phillips, Caitlin Burke, Mike Ellis
2009 | 1st place: Ankit Tejani, 2nd Place: Liz Logsdon


Faculty-Senate Dissertation Year Award

2008 | Lauren Sefcik


Ford Foundation Pre-doc Fellowship

2011 | Tony Awojoodu (turned down in lieu of NSF award)


GBMES Symposium

GBMES Symposium – Platform Talk
2015 | 1st place Philip Tan; 2nd place Brian Mead
GBMES Symposium – Poster Presentation
2015 | 1st place Kathryn Kingsmore


Graduate Biosciences Society Symposium

2014 | Sophia Cui 1st place poster


GTA Award/Outstanding GTA

2015 | Lindsey Taylor Brinton
2014 | Eric Greenwald
2010-11 | Jason Yang
2009-10 |
Molly Tinius
2007-08 |
Lauren Sefcik


Hungerford Award
2015 | Adam Dixon
2012 | Jason Yang
2009-10 | Matthew Oberhardt


Huskey Research Exhibition - Oral Presentation Winners
2016 | Brittany Earnest 1st place in "Structure and Function, Big and Small‚" Phil Yen 1st place in ‚ "Pathogens, Parasites, and Cellular Conflict"

Huskey Research Exhibition - Oral Presentation Winners - Biological and Biomedical Sciences
2015 | 2nd place: Lindsey Brinton; 3rd place: Philip Tan
2014 | Geoff Handsfield
2013 | 1st place: Karin Jensen
2012 | 2nd place: Jason Yang
2010 | 3rd place: Jason Yang, Arvind Chavli

Huskey Research Exhibition - Poster Presentation Winners - Biological and Biomedical Sciences
2015 | 1st place Laura Woo; 2nd place Matthew Biggs
2012 | 1st place: Marc Seaman and Tony Awojoodu; 2nd place: Xiao Chen; 3rd place: Robert Amanfu
2010 | 1st place: Caitlin Burke

Huskey Research Exhibition - Oral Presentation Winners - Physical Sciences and Mathematics
2010 | 2nd place: Michael Ellis


IEEE Student Paper Competition
2009 | Matthew Eames


Image-Based Biomedical Modeling Summer Course Fellowship
2015 | Ana Estrada
2014 | Kyle Martin


Infectious Diseases Training Grant
2015 – 2016 | Bert Cortina
2014 | G. Bert Cortina
2011-2012 Appointments | Kevin D’Auria, Beeta Ehdaie


Joanna M. Nicolay Melanoma Foundation Research Scholar

2011 | Karin Holmberg


Jorge Heller Journal of Controlled Release Outstanding Paper Award
2015 | Kelsie Timbie Paper: "Non-invasive delivery of stealth, brain-penetrating nanoparticles across the blood - brain barrier using MRI-guided focused ultrasound"


Medical Sciences Training Program

2014 | Bryan Chun


Micron Fellowship

2014 | Bruce Corliss


NRSA
2010 (for 3 years) | Joseph Burns


NSF Fellowship
2016 | Laura Dunphy; Tom Moutinho; Natasha Sheybani; Honorable Mention: Katie Gorick; Katie Knaus; Greg Medlock; TK Phung
2015 |
Kelley Virgilio; Kathryn Kingsmore Honorable Mention: Anna Blazier
2014 | H. Clifton Ray, III; Katie Pelland (no honorable mentions)
2013 |
Joshua Heuslein, John Miller; Honorable Mentions: Matthew Biggs, Anna Blazier and Phillip Yen
2012 |
Sameer Bajikar, Samantha Clark, Adam Dixon, Claire Segar; Honorable mention: Edik Blais, Kelsie Timbie
2011 (for 3 years) | Karen Ryall, Tony Awojoodu (Honorable mention: Sameer Bajikar, Edik Blais, Samantha Clark, Geoff Handsfield, Scott Seaman)
2010 (for 3 years)
| Paul Jensen, Soo Shin


Pharmacology Training Grant

2013-2014 | Eric Greenwald
2012-2013 Appointments |
Lindsey Taylor and Eric Greenwald
2011-2012 Appointments | Lindsey Taylor


Radiology Society of North America
2014 | Nivedita Naresh


Research Scholar Poster Competition
2011 | Best overall grad poster: Arvind Chavali (as a part of President Sullivan’s Inauguration)


Robert M. Berne CVRC Outstanding Trainee Award
2013 | Jason Yang


SEAS UVa Engineering Research Symposium – Poster Presentation
2015 | 3rd place: Jennifer Bartell; 5th place Millie Shah


Universitas 21 “Three Minute Thesis” Competition

2013 | First place Lindsey Taylor Briton, Second Place Place George Cortina


Updike Award
2015 | Philip Tan
2014 | Sameer Bajikar
2011 | Jason Yang
2010 | Caitlin Burke
2009 | Ankit Tejani
2008 | Kristen Wieghaus
2007 | Drake Guenther
2006 | Brian Schmidt
2005 | Karthik Ranganathan
2004 | Cassandra Morris
2003 | Wes Gilson, Rosiland Mott


UVA Cup: Entrepreneurship concept Competition
2009 | Will Mauldin (2nd Place)


Voight Teaching Fellowship
2014 | Lindsey Brinton


VPRGS Award for Excellence in Scholarship in Sciences & Engineering
2011 | Linsey Phillips, Monica Lee
2010 | Moriel Vandsburger
2009 | Lauren Sefcik, Arvind Chavali
2008 | Matthew Oberhardt


VSGC Virginia Space Grant Consortium

2013-2014 | Ali Dhanaliwala and Adam Dixon
2012-2013 |
Ali Dhanaliwala


Wagner Fellowship

2015 | Anna Blazier; Molly Kelly-Goss
2014 | Eric Greenwald


Whitaker International Fellowship

2015 | Geoff Handsfield; Jennifer Bartell


Women in Cancer Research (WICR) Scholar Award

2013 | Karin Holmberg Jensen


*For additions, corrections, or updates please email the Graduate Program Coordinator at bmegrad@virginia.edu.

top